Zavádzanie lepku do stravy dieťaťa: Ako na to?

Lepok je rozhodne téma, ktorá je v posledných rokoch veľmi diskutovaná nielen medzi rodičmi, ale aj medzi odborníkmi na výživu. Postoje k lepku nie sú jednotné. Snáď preto sa stále viac ľudí lepku vyhýba alebo ho výrazne obmedzuje. Je preto ale vždy oprávnený dôvod? Alebo sa jedná o módny trend?

Či už patríte do tábora priaznivcov, či odporcov, poďte sa s nami pozrieť, ako to s tým lepkom naozaj je, a kedy je správny čas na jeho zaradenie do jedálnička bábätiek.

Čo je to lepok?

Lepok je bielkovina alebo proteín, ktorý sa nachádza v najviac konzumovaných obilninách, ako je pšenica, raž a jačmeň.Historická konzumácia lepku na našom území siaha pravdepodobne až do čias neolitu, teda do doby 5.000 rokov pred n. l. Po stáročia potraviny s lepkom poskytovali ľuďom bielkoviny, cennú rozpustnú vlákninu a ďalšie živiny. Geneticky nemáme mať problém lepok ako bielkovinu využívať.

Kedy teda zaviesť lepok do stravy malých detí?

V prvom roku života bábätka nastáva obdobie, tzv. „imunologické okno“ alebo tiež „okno príležitosti“, kedy je vhodné na výlučné dojčenie začať zaraďovať aj potraviny s potenciálnymi alergénmi a naučiť enzýmový systém ich spracovávať. Iba postupným zavádzaním lepku, ale aj ďalších potravín, ktoré môžu byť príčinou alergií, dáte šancu plnému rozvoju všetkých enzýmov, ktoré sa podieľajú na metabolizácii/využívaní potravín. Tráviaci systém sa postupne naučí s nimi pracovať. Platí však pravidlo, že zavedenie každej novej potraviny má pre dieťa svoj správny čas. So zavedením pevnej stravy sa zvyšuje rozmanitosť črevného mikrobiomu, ktorý taktiež ovplyvňuje imunitný systém. Zavedenie lepku do stravy bábätka by ste teda nemali odkladať, a to ani v prípade, že jeden z rodičov alebo súrodenec trpí alergiou na lepok = celiakiou.Najlepším obdobím na stretnutie sa s lepkom je vek medzi 4-7 mesiacom, ideálne, ak je bábätko stále dojčené, pretože to môže znížiť riziko vzniku celiakie, ale aj cukrovky 1. typu [1].

Ako začať s lepkovými potravinami?

Ako už bolo povedané, pre vaše bábätko je optimálne obdobie medzi ukončeným 4.-7. mesiacom. Obilné kaše s lepkom zavádzajte s opatrnosťou, po malých dávkach príkrmu. Pokiaľ nedôjde k žiadnym kožným prejavom, bolestiam bruška, neobvyklému stavu stolice alebo iným neobvyklým reakciám, odporúča sa v priebehu niekoľkých dní postupne zvyšovať množstvo príslušnej potraviny. Buďte obzvlášť opatrní, ak máte v rodine celiakiu, ev. sa poraďte s alergológom. Je dôležité nielen zavádzať lepok v odporúčanom veku (nie neskôr ako v 7. mesiaci veku), ale aj dodržiavať prestávku 3 až 4 dni medzi konzumáciami potraviny s lepkom, aby ste mohli sledovať prípadné reakcie organizmu. Na zaraďovanie lepkových príkrmov je optimálne ranné jedlo. Voliť môžete aj mliečne obilné príkrmy, napríklad Kozie kaše s kvalitnými obilninami a kozím dojčenským mliekom, ktoré zároveň znižujú riziko alergie na kravskú bielkovinu.

Kde všade sa lepok nachádza?

S lepkom sa môžete stretnúť vo veľkom množstve potravín, múkou počnúc, cez výrobky z nej, ako sú piškóty, detské sušienky, raňajkové cereálie, chleba, cestoviny a pod. Lepok je často pridávaný aj do potravín, kde by ste ho vôbec nečakali, napríklad v rôznych omáčkach a pod.

Které obiloviny jsou přirozeně bezlepkové?

Mezi bezlepkové potraviny patří například: zemiaky, rýže, kukuřice, proso, quinoa, ale také ověs. Oves neobsahuje lepek, ale velmi často se zpracovává s jinými potravinami, které lepek obsahují.

Jak postupovat při zavádění lepku do stravy dítěte?

  1. Lepek zavádět do stravy dětí během imunologického okna – nejdříve ve 4. měsících a nejpozději v 7. měsících a ideálně, pokud je miminko stále kojené.
  2. Na začátek podejte jen malé množství potraviny s lepkem. 1 čajovou lžičku Kozí kaše krupicové, která obsahuje pouze jeden druh obiloviny.
  3. Další druhy příkrmů s lepkem zařazujte po cca 1-2 týdnu.
  4. Během zavádění příkrmů si vaše děti budují a posilují nejen imunitu, ale také vztah k jídlu.

[1] AGOSTONI, Carlo; DECSI, Tamas; FEWTRELL, Mary; GOULET, Olivier; KOLACEK, Sanja et al. Complementary Feeding: A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. Online. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. 2008, roč. 46, č. 1, s. 99-110. ISSN 0277-2116. Dostupné z: https://doi.org/10.1097/01.mpg.0000304464.60788.bd. [cit. 2024-03-12].