Prečo sa kozie mlieko viac podobá materskému mlieku

Ako bolo vedecky potvrdené, dojčenské mlieka na báze kozieho mlieka majú prirodzený obsah oligosacharidov označovaných ako 2'-FL. Totožný typ oligosacharidov s prebiotickým mechanizmom účinku sa prirodzene vyskytuje v ľudskom materskom mlieku.Téme sa venoval na svojich stránkach British Journal of Nutrition (2019). Štúdie potvrdzujú prebiotické a antiinfekčné vlastnosti dojčenského kozieho mlieka.

Zdravie a pohoda sú samozrejme optimálne pre všetky vekové skupiny, ale je nepochybne najdôležitejšie pre zraniteľné skupiny, ako sú dojčatá a batoľatá. Trh výrobkov s náhradnou výživou, ktorých cieľom nie je len plniť bruško dojčiat, ale ktoré majú navyše zdravotný prínos, rastie s rastúcim dopytom, vďaka zavádzaniu tzv. čistého zloženia, ktoré je bez alergénov a aditív a majú navyše pozitívne zdravotné efekty.

Kozie mlieko je najviac podobné ľudskému materskému mlieku aj vďaka prítomnosti zhodného typu oligosacharidov

Dojčenské mlieka z kozieho mlieka môžu bez prídavku umelých oligosacharidov účinne podporovať črevnú mikroflóru a tým aj zdravie čriev dojčiat.“ potvrdzuje austrálska výskumná štúdia.

Výrobcovia dojčenských mliek s kravským mliekom sa snažia obohacovať mlieka umelo vyrobenými oligosacharidmi typu 2'-FL. 2'-Fukosyllaktóza je oligosacharid, presnejšie, fukosylovaný neutrálny trisacharid zložený z jednotiek L-fukózy, D-galaktózy a D-glukózy. Jedná sa o oligosacharid, ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v materskom mlieku a tvorí v ňom až 30% všetkých oligosacharidov.

Po veľmi podrobnej analýze dvoch komerčných mliek s kozím mliekom pre dojčatá vo veku 0-6 mesiacov a pre dojčatá vo veku 6-12 mesiacov, sa zistilo, že zo 14 druhov oligosacharidov v kozom mlieku sa tiež päť nachádza v ľudskom materskom mlieku. Vedľa sialylovaného oliogosacharidov bol v kozom mlieku najviac zastúpený fukosylovaný typ 2'-FL. Ako už bolo povedané, je to tiež najhojnejší oligosacharid v materskom mlieku a je teraz predmetom ďalšieho rozsiahleho výskumu. Kozie mlieko má teda viac špecifických oligosacharidov, u ktorých sa predpokladajú (a tiež postupne potvrdzujú) výborné ochranné vlastnosti pre ľudský organizmus.

Podľa nového austrálskeho výskumu sa 14 druhov oligosacharidov (prebiotík), ktoré podporujú rast prospešných baktérií a chránia tráviaci trakt pred škodlivými baktériami pôsobiacimi v čreve, prirodzene vyskytuje v dojčenskom kozom mlieku. Pred začatím výskumu sa neočakávalo, že malé dávky prítomných oligosacharidov budú dostatočné na podporu rastu prospešných baktérií a na zabránenie nadviazaniu patogénnych baktérií na črevný buniek. Avšak klinické zistenie viedlo k záverom, že takto prirodzene môžu byť chránení dojčatá pred gastrointestinálnymi infekciami.Oligosacharidy bránia patogénom, ako je E. coli - zodpovedná za takmer tretinu prípadov hnačiek detí - pred jej naviazaním na črevné bunky. Iná štúdia našla 64 druhov oligosacharidov (prebiotík) v kozom mlieku.

"Bolo prekvapivé, že dojčenské mlieka s kozím mliekom obsahovali rovnakú rôznorodú škálu prírodných oligosacharidov, ktoré sa vyskytujú v čerstvom kozom mlieku. To je dôležité zistenie, pretože výrobné postupy neovplyvňujú ich zastúpenie, ani ich biologickú aktivitu," konštatuje austrálska štúdia. Za pozitívne je nutné považovať aj to, že oligosacharidy (aj typ 2'-FL) sú prirodzene sa v mlieku vyskytujúce druhy a nie umelo pridávané.

Upozornenie: Materské mlieko je najlepšou stravou pre bábätko. Náhradná dojčenská výživa sa podáva iba v prípade, ak dojčenie nie je z nejakého dôvodu možné.

Zdroje:

  1. NutritionInsight, 01072019
  2. British Journal of Nutrition, (2019) 122, (4), s 441-449
  3. Ruhaak, LR& Lebrilla, CB (2012) Advances in analysis of human milk oligosaccharides. Adv Nutr 3, 406s–414s.
  4. Quinn, Erinn M. Slattery, Helen Walsh, Dan Joshi, Lokesh and Hickey, Rita M. 2020. Bifidobacterium longum subsp. infantis ATCC 15697 and Goat Milk Oligosaccharides Show Synergism In Vitro as Anti-Infectives against Campylobacter jejuni. Foods, Vol. 9, Issue. 3, p. 348.
  5. Lu, Jing Zhang, Yan Song, Bo Zhang, Shuwen Pang, Xiaoyang Sari, Ratna Nurmalita Liu, Liu Wang, Junhui and Lv, Jiaping 2020. Comparative analysis of oligosaccharides in Guanzhong and Saanen goat milk by using LC–MS/MS. Carbohydrate Polymers, Vol. 235, Issue. , p. 115965.
  6. Orczyk-Pawiłowicz, Magdalena and Lis-Kuberka, Jolanta 2020. The Impact of Dietary Fucosylated Oligosaccharides and Glycoproteins of Human Milk on Infant Well-Being. Nutrients, Vol. 12, Issue. 4, p. 1105.
  7. Yue, Haiyun Han, Yuanyuan Yin, Binru Cheng, Cheng and Liu, Li 2020. Comparison of the antipathogenic effect toward Staphylococcus aureus of N ‐linked and free oligosaccharides derived from human, bovine, and goat milk . Journal of Food Science, Vol. 85, Issue. 8, p. 2329.