Spoločne sa pozrieme na to, koľko by toho bábätka, deti aj dospievajúci mali vypiť. Nezabudli sme ani pitný režim tehotných a dojčiacich mamičiek. Zistíte, aké sú vhodné nápoje, ako ovplyvňuje okolitá teplota náš pitný režim. Ako správne motivovať deti, aby nezabúdali piť a mnoho ďalších užitočných informácií.
"Vodu neoceníme, kým nám nevyschne studňa a to platí o všetkom v živote."
Benjamin Franklin
Prečo je pitný režim taký dôležitý
Pitný režim je nepostrádateľnou súčasťou našich každodenných stravovacích návykov. Voda je pre zdravie človeka životne dôležitou tekutinou, ktorá plní mnoho nezastupiteľných funkcií, pretože je neoddeliteľnou súčasťou vnútorného prostredia organizmu. Ľudské telo (v závislosti od veku) je tvorené z cca 60 - 90% práve vodou, s pribúdajúcim vekom sa obsah vody znižuje. Voda sa podieľa napríklad na:
- trávenie potravy – hrá dôležitú úlohu pri štiepení živín a ich prenose do tkanív a buniek,
- odvádza odpadové látky z tela - napomáha detoxikácii
- reguluje telesnú teplotu, čím zabraňuje prehriatiu organizmu.
Bez vody by nebol život a jej nedostatok môže vážne ohroziť činnosť vnútorných orgánov. Preto sa odporúča pitnému režimu venovať veľkú pozornosť v akomkoľvek veku. Nároky na prísun tekutín sa menia s vekom, dôležitú úlohu zohráva aj okolitá teplota, športová alebo iná pohybová aktivita.
Je nutné podávať tekutiny aj dojčeným deťom?
Dojčatá a malé deti majú, na rozdiel od dospelých, väčšinu tekutín uloženú mimo buniek. Zásoba vody uložená mimo bunky sa oveľa rýchlejšie stráca, a preto sú náchylnejšie na straty tekutín alebo dehydratáciu.
Výlučne dojčené bábätká alebo bábätká, ktoré dostávajú náhradné dojčenské mlieka, by mali prijímať dostatok tekutín práve v mlieku. Zhruba do 4. mesiaca veku nepotrebujú okrem mlieka dopĺňať iné tekutiny, s výnimkou, keď je okolitá teplota vysoká alebo bábätko trápi bolesti bruška. Potom je dobré tekutiny dopĺňať. Vhodná je dojčenská voda, feniklový alebo harmančekový čaj, bábätká od 4. mesiaca môžu aj vybrané ovocné čaje. Čaje je nutné vyberať starostlivo, nie všetky byliny sú vhodné pre malá mimika. Odporúčame voliť čajíky v BIO kvalite, aby ste vylúčili príjem pesticídov, ktoré bežné čaje obsahujú. Na prípravu do 6. mesiaca veku dieťatka používajte výhradne prevarenú dojčenskú vodu.
Zmena nastáva pri zavádzaní prvých príkrmov, kedy sa pozvoľna začína upravovať počet dávok mlieka a zvyšuje sa podiel pevnej stravy. Aj s rastúcou hmotnosťou dieťaťa je nutné deťom pravidelne ponúkať vodu, čaje alebo nápoje bez pridaného cukru – vhodné pre dojčatá a malé deti. Okolo 6-9. mesiace veku by ste mali navýšiť príjem tekutín o cca 200 – 300 ml.
Koľko tekutín by mali deti za deň vypiť?
U dojčiat, ako sme uviedli vyššie, tvorí voda zhruba 80 – 90 % ich telesnej hmotnosti a ich citlivosť na nedostatok vody v tele je vysoká. Už strata do 10% tekutín môže spôsobiť prejavy miernej dehydratácie (nepokoj, plač, apatiu atď.) a pri vyššej dehydratácii môžu byť naši najmenší ohrození na živote. Preto je dôležité dostatočné a pravidelné dojčenie alebo podávanie dojčenského mlieka. U bábätiek od 6. mesiaca veku, je nutné do pitného režimu dopĺňať aj ďalšie tekutiny, ako sú dojčenská voda, ovocné alebo bylinkové čaje alebo dojčenské a detské nápoje. Iba mlieko nestačí! Aká je teda potreba tekutín podľa veku dieťaťa, zistíte v tabuľke.
Vek |
Potreba tekutín |
(na kg telesnej hmotnosti) |
|
1 deň |
50 - 70 ml |
2 dni |
70 - 90 ml |
3 dni |
80 - 100 ml |
4 dni |
100 - 120 ml |
5-9 dňov |
100 - 130 ml |
10 dní-7 mesiacov |
150 - 160 ml |
8-12 mesiacov |
100 - 140 ml |
2 roky |
80 - 120 ml |
3-5 rokov |
80 - 100 ml |
6-10 rokov |
60 - 80 ml |
11-14 rokov |
50 - 70 ml |
ZDROJ: Pediatr. pro Praxi, 2007; 3: 136–138
Čo je dehydratácia a aké sú jej príznaky?
Dehydratácia je strata vody z organizmu. Je to proces, kedy sa voda stráca (potenie, vylučovanie, vysoká okolitá teplota alebo ochorenie) a nie je v dostatočnom množstve doplňovaná. Nebezpečenstvo dehydratácie hrozí veľmi často v priebehu ochorení, ktoré sú sprevádzané horúčkou, hnačkami alebo zvracaním, ale tiež pri prehriatím slnkom alebo pri zanedbanom pitnom režime. Pri pretrvávajúcich prejavoch dehydratácie je potrebné včas vyhľadať detského lekára 10% strata tekutín u dojčiat je už veľmi závažná! Pokiaľ stav dieťaťa umožňuje doplňovanie tekutín doma, s výhodou môžete použiť pediatrov i lekárnikov odporúčaný rehydratačný roztok - Kulíšek, ktorý je možné používať už od 1. týždňa veku dieťaťa.
Aké sú príznaky dehydratácie?
- Prepadnutá veľká fontanela u dojčiat
- Tmavý moč (u dojčiat je dôležité strážiť počet pobúraných plienok za deň)
- Únava, apatia
- Malátnosť
- Bolesť hlavy
- Závraty
- Vyschnuté pery a jazyk
- Nedostatočná tvorba slín
Ako motivovať deti, aby dostatočne píli?
Každé dieťa je iné, niektoré pije dostatočne, u iného treba na pitný režim dohliadnuť. Voda je ideálny nápoj, ale niektoré deti samotnú vodu odmietajú. Vyskúšať môžete napríklad bio nápoje s mliečnym cukrom (jediný cukor materského mlieka), ovocné alebo bylinné čaje alebo pre staršie deti vodu ochutenú plátkom citróna a kúskami čerstvého ovocia.
5 Rad, ako deti motivovať, aby dodržali pitný režim:
- Choďte im príkladom, pite spoločne v pravidelných intervaloch.
- Pite podobné nápoje ako vaše deti – malé deti veľmi rady robia to, čo dospelí.
- Zaobstarajte deťom pekné hravé fľaštičky alebo hrnčeky, z ktorých budú rady piť.
- Starším deťom môžete dopĺňanie tekutín spríjemniť peknými športovými fľašami alebo napríklad farebnými slamkami.
- Nebojujte sa svojim dieťaťom, pokiaľ práve piť nechce, skúste pitie ponúknuť za malú chvíľku.
Aké druhy tekutín sú pre deti vhodné a aké nie?
Vhodné druhy tekutín sú:
- Dojčenská voda
- Ovocné alebo bylinné čaje – pre deti sú najlepšie, netreba ich zladiť
- Nápoje s mliečnym cukrom, ktorý je fyziologickým cukrom v materskom mlieku, nemá vplyv na kazivosť zúbkov
- Nápoje majú mierne sladkastú chuť, deti ich milujú, a pritom si nezvykajú na sladkú chuť. Mliečny cukor napomáha vstrebávaniu minerálov zo stravy (vápnika, fosforu, horčíka a ďalších) a tým napomáha aj správnej tvorbe kostí alebo zubov
- Starším deťom môžete občas do pitného režimu zaradiť aj 100% džúsy, ktoré nariedite vodou.
Do pitného režimu malých detí nepatrí:
- Čierny alebo zelený čaj, obsahujú thein, ktorý pre deti nie je vhodný, navyše oba druhy čajov pôsobia diureticky – odvodňujú a môžu prispieť k zápche.
- Minerálne vody majú vysoké obsahy niektorých minerálov, ako je napr. sodík, čo pre malé deti nie je vhodné.
- Perlivé nápoje – obsahujú oxid uhličitý, ktorý spôsobuje nadúvanie.
- Sladené malinovky, obsahujú veľké množstvo cukrov, väčšinou v kombinácii s umelými sladidlami, často tiež obsahujú umelé arómy a farbivá, ktoré môžu podporiť vznik a rozvoj ADHD.
- Kolové nápoje, obsahujú kofeín a ďalšie nezdravé látky.
Pitný režim tehotných a dojčiacich mamičiek
Dostatočný pitný režim budúcej mamičky ovplyvňuje aj hydratáciu bábätka. Zdravotný stav plodu môže byť ovplyvnený aj množstvom plodovej vody, ktorej množstvo je čiastočne závislé aj od hydratácie mamičky. V období dojčenia znížený prísun tekutín neobmedzí tvorbu mlieka. Tento mechanizmus chráni dieťa pred nedostatočným prísunom potravy, ale dojčiaca mamička je o to viac ohrozená dehydratáciou. Plne dojčiaca žena je schopná vyprodukovať až 800–1000 ml mlieka za deň, príjem tekutín by mal byť navýšený o toto množstvo.
Bylinné čaje v tehotenstve i období dojčenia, sú ideálne nielen na doplnenie tekutín, ale aj na upokojenie nevoľnosti alebo na zvýšenie tvorby materského mlieka v období laktácie.
Veľa bylín je v tomto období nevhodných!
Vyberajte iba čaje, ktoré sú vhodné pre tehotné ženy alebo dojčiace mamičky.
Medzi bylinky, ktoré je možné užívať pri dojčení patria:
- Fenikel
- Rasca
- Medovka
- Šípok
- Jastrabina lekárska (zvyšuje tvorbu mlieka)
Výber bylín vhodných pre tehotné je obmedzený iba na naozaj vhodné druhy, ako sú šípok, medovka, čierne ríbezle doplnené ovocím. Tu platí, čím menej bylín – tým lepšie.
Pitný režim v teplých dňoch a pri športe
U zdravého dieťaťa je nevyhnutné príjem tekutín zvýšiť najmä v období horúcich letných dní, pri pobyte v prostredí s nízkou vzdušnou vlhkosťou alebo počas zvýšeného pohybu a pri športovej aktivite.
Vo všetkých týchto situáciách dbajte na to, aby dieťa vypilo najmenej 2 – 3-krát viac tekutín, než je uvedené v tabuľke. Pokiaľ množstvo tekutín nie je dostatočné, môže hroziť dehydratácia. Veď voda je Alfou a Omegou fyzického a duševného zdravia!