Jeseň sa blíží a s ňou aj sezónne možnosti stravovania

Jeseň sa nám pomaly ale iste hlási. Po sparnom lete si teraz budeme musieť opäť zvyknúť na chladné a studené počasie. Slniečko len občasne vykukujúce spoza mrakov môže byť príčinou našej zhoršenej nálady a zníženej činorodosti. Čo nás môže vyčerpávať, sú predovšetkým opakujúce sa pracovné aj domáce povinnosti. Môžeme sa cítiť unavene a byť mrzutí. Veľmi nebezpečné môže byť to, pokiaľ skombinujeme prepínanie svojich síl s nedostatkom spánku a odpočinku. To môže postupne viesť k vyčerpaniu síl organizmu, oslabeniu jeho obranyschopnosti a tým aj k vyššej náchylnosti k chorobám.

Jesenná únava je tu. Ako s ňou zatočiť?

Únave as ňou spojeným pocitom ospalosti a nevýkonnosti je možné úspešne čeliť maximálne vyváženou stravou s dostatkom vitamínov, minerálov a tiež nenasýtených mastných kyselín. Znie to možno ako klišé, ale pokiaľ sa skutočne budete stravovať dobre, sami na sebe čoskoro zaznamenáte veľké zmeny k lepšiemu.

Nenasýtené mastné kyseliny omega-3 napríklad dokážu podporiť duševnú rovnováhu aj správnu funkciu mozgu a nervov, čo ocení prakticky každý z nás od školáčikov, až po duševne pracujúcich a seniorov.

Málo pestrým jedálničkom chudobným na ovocie a zeleninu si môžeme spôsobiť sezónny nedostatok vitamínov a minerálov. Pre zvládnutie vyššej miery stresu, ktorý môžeme pociťovať po návrate z letnej dovolenky, obohaťte svoj jedálniček predovšetkým o vitamíny zo skupiny B, vitamín C a z minerálov o horčík. Predídete tak možným prejavom ich nedostatku, ktorými býva únava, strata vitality a celkové vyčerpanie.

Zdravá a vyvážená strava je liekom na mnohé naše neduhy, ako hovoril grécky lekár a filozof Hippokrates. Dbajte tiež na správny celkový režim s dostatkom kvalitného odpočinku a spánku. Vďaka týmto jednoduchým pravidlám sa budete cítiť fit av pohode zvládnete celú jeseň!

Obohatenie jedálnička o cenné proteíny

Tzv. plnohodnotné bielkoviny sú pre ľudské zdravie mimoriadne dôležité. Dbať na ich dostatočný prísun sa oplatí nielen zo zdravotných dôvodov, proteíny tiež dokážu na dlho zasýtiť a zahnať pocit hladu. To ocenia najmä tí, ktorí držia redukčné diéty. V prípade potreby siahnite po koncentrovanom zdroji proteínov a obohaťte ním váš bežný jedálniček. Vyskúšať môžete napr. novinku na slovenskom trhu MyKETO a vybrať si proteínový kokteil, niektorú z obľúbených proteínových kaší či napríklad slaných proteínových jedál, omeliet či zemiačikov.

Aktívny štart do jesenného dňa

Popri pravidelnom režime sa skúste vo svojom jedálničku zamerať na výber takých potravín, ktoré vás zahrejú. Studený džús na raňajky nahraďte teplým čajom, príkladom kvalitného a navyše bioaktívneho bylinného čaju je InThermo, alebo si doprajte novinku na slovenskom trhu Proteínové kakao, ktoré chutí ako luxusná horúca čokoláda, pritom je bez akéhokoľvek pridaného cukru. Proteínové kakao vás súčasne tiež krásne zasýti a vďaka MCT olejom z kokosu pomôže podporiť mozog. Zároveň vám dodá kolagén, cenné vitamíny, vrátane vitamínu D, ktorého máme najväčší nedostatok predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch, čo súvisí s nedostatkom slnečného svitu.

Pre aktiváciu vášho metabolizmu raňajkujte hneď ráno, skoro po prebudení. Raňajkovať ich najvhodnejšie najneskôr do hodiny od prebudenia, čím udržíte svoj bazálny (základný) metabolizmus na vyššej úrovni energetického výdaja a predídete veľmi častému a pritom nežiaducemu spomalenému, rozumejte "lenivému metabolizmu".

Hľadáte zdravé a pritom rýchle raňajky?

Teplá kaša vás ráno pekne prehreje a zároveň dodá potrebnú energiu, proteíny, vlákninu a živiny. Proteínová kaša vás spoľahlivo zasýti a zaženie chuť na sladké. Viete, že starí čínski majstri považovali kašu za najlepší a najzdravší spôsob, ako aktívne začať deň? Aj v dnešnej hektickej dobe sú kaše veľmi obľúbené. Nutrične vyvážené kaše nielen ráno krásne prehrejú, zároveň dostatočne zasýtia a svojim zložením pripravia telo na náročný deň. Z obilninových kaší sú vhodné kaše ovsené, pohánkové (dodávajú cenný bioflavonoid rutín), viaczrnné či pšeno.

Malým či starším deťom pre zmenu ponúknite zdravé a veľmi výživné Kozie kaše.Detský jedálniček obohatí o taurín a ďalšie cenné látky zo zdravého a ľahkou stráviteľnosťou presláveného kozieho mlieka. Uvádza sa, že zložky kozieho mlieka môžu prirodzenou cestou podporiť nervový systém detí (pripomeňme si, že mnoho detí v súčasnosti trpí poruchami pozornosti, tzv. ADHD), kozie mlieko ale priaznivo pôsobí aj napr. pri regulácii trávenia, čo je dôležité u detí, ktoré trpia zápchou či nadúvaním.

Vráťme sa ešte na chvíľu k taurínu, o ktorom panujú skreslené predstavy a možno aj isté obavy. V skutočnosti je to látka pre ľudský organizmus nesmierne dôležitá a ako opisuje vo svojej práci napr. Wu Jy*, taurín vykazuje pozitívne pôsobenie na rad bunkových funkcií, vrátane jeho ústrednej úlohy ako neurotransmiteru. Taurín je tiež nevyhnutný pri správnom vývoji a funkcii centrálneho nervového systému u detí, udržiavaní normálnych štruktúr bunkových membrán, regulácii transportu vápnika a pod. Taurín je teda pre ľudské telo látka nesmierne dôležitá a cenná, pretože funguje ako osmotikum, významný neuromodulátor a neuroprotektívum.

Dajte si kozie mlieko a majte dobrú náladu!

Viete, že významnou zložkou kozieho mlieka je vedľa vápnika a celého radu minerálov a vitamínov aj aminokyselina tryptofán, nenahraditeľná pre tvorbu serotonínu, hormónu šťastia a dobrej nálady? A ten potrebujeme určite všetci ... Kozie mlieko zakúpite priamo na kozích farmách alebo v predajniach zdravej výživy, mať po ruke sa jednoznačne oplatí tiež sušené kozie mlieko od GOLDIM, ktoré si zachováva všetky benefity kozieho mlieka a skvele sa uplatní ako v teplej, tak aj aj studenej kuchyni.

Pochutnajte si na kvalitnej horkej čokoláde, zaraďte orechy a semienka!
Na jeseň nezabudnite svoj jedálniček doplniť o orechy či semienka, ktoré sú práve v tomto ročnom období veľmi aktuálne a celkovo nám prospievajú. Do svojho jedálnička zaraďte mandle, lieskové či iné oriešky, tekvicové či superpotravinu, chia semienka.

Ak vás naháňa maškrtná, doprajte si z času na čas kocku kvalitnej horkej čokolády či proteínovej čokolády, zaženie u vás chute na sladké a dodá cenné bioflavonoidy. Naopak sa snažte úplne vyvarovať bežným cukrovinkám a sladkostiam. Predsa nechcete, aby vaša váha išla na jeseň hore!

Na jeseň si dajte Pozor na pribúdajúce kilá

Na jeseň sa naše telo začína pomaly pripravovať na zimu, typická je tendencia energiu získanú z potravy uschovať v čo najvyššej miere vo forme zásobného tuku. To pre mnohých z nás síce nie je príliš príjemná správa, ale určite je riešiteľná. Skúste nezaspať na vavrínoch a zaraďujte menej kaloricky výdatné jedlá vrátane vyvážených jedál proteínových a dbajte aj na dostatok aktívneho pohybu.Využite slnečné dni a teplé počasie na pobyt v prírode či v záhradke.

Sezónne ovocie vám príde na jeseň na chuť

Skvelým príkladom jesenného ovocia sú maliny, neskoré jahody, slivky, jablká či hrušky (samozrejme najlepšie so šupkou!), pre telo veľmi prospešné je aj avokádo. Ovocie jedzte čerstvé, dobre chutiť ale budú aj tradičné kompóty, do ktorých pridajte štipku škorice a vanilky, naopak skúste tento rok pripraviť kompóty úplne bez cukru! Tieto druhy ovocia sa budú výborne hodiť aj do domácich pečených čajov, ktoré dochutíte šťavou z citrónu. Mušty chutia skvele a nariedené sú dobrým tipom na spestrenie jesenného pitného režimu. Skúste si ich pripraviť sami z ovocia nazbieraného na vašej záhrade.

Dbajte na prívod zeleniny, zaraďte do jedálnička cibuľu, cesnak a tradičné tekvice

Zeleninu konzumujte v dostatočnej miere, najlepšie čerstvú. Vhodnou technologickou úpravou je tiež dusenie, použiť môžete napr. ghí maslo. Zelenina má skvelú chuť a vášmu telu prospeje. Prednosť dajte domácej zelenine zo záhradky alebo z farmárskych trhov. Na varenie hojne používajte cibuľu a nezabúdajte ani na cesnak. Do jesenného jedálnička zaraďujte tradičné tekvice, ktoré doplnia vášmu telu potrebnú vlákninu a vitamíny.

Druhy mäsa vhodné do jesenného jedálnička

Z mäsa si podobne ako v lete doprajte ryby, ideálne sú tučnejšie morské druhy (losos, makrela). Jedzte ich 2× týždenne. Dodajú vám omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré zvyšujú ochranu pred vážnymi civilizačnými chorobami vrátane chorôb srdca a ciev. Na jeseň si nezabudnite dopriať kvalitné hovädzie mäso, prípadne aj tučnejšie druhy hydiny, ideálne "z dvora". Na jeseň určite prídu vhod aj cez noc ťahané vývary. Doplní mnoho potrebných látok, predovšetkým všetko osmotikum, významný neuromodulátor a neuroprotektívum.