Alergia na mlieko, intolerancie, pseudoalergie: Kto sa v tom má vyznať?

 alergie na mleko a intolerance mleka rozdil

Zo všetkých strán sa nám množia otázky mamičiek na „alergiu na laktózu“ alebo „intoleranciu mlieka“. Týmto problémom detského veku je venované veľa pozornosti v odbornej literatúre, preto chceme priniesť všetkým mamičkám, ktoré sú našimi sledovateľkami, stručné a jednoduché rozlíšenie.

alergie na mlekoČo je to alergia na mlieko a čo znamená intolerancia mlieka?

U dojčiat a malých detí sa môžeme stretnúť ako s alergiami na mlieko, tak s intoleranciami. Veľmi podstatné je to, že zatiaľ čo alergia vychádza z obrannej reakcie imunitného systému, potravinová intolerancia je porucha metabolizmu – teda porucha vstrebávania stravy. U malých detí po zavedení príkrmov s ovocím sa potom môžu objaviť aj pseudoalergie. U alergie sa organizmus neprimerane bráni proti určitej zložke stravy, ktorú považuje za rizikovú. V dojčenskom veku také alergické reakcie vyvolávajú väčšinou alergizujúce bielkoviny kravského mlieka. Klasickým prejavom alergie je okamžitá reakcia aj na veľmi malé množstvo alergénu. Medzi najčastejšie príznaky potravinovej alergie patria napríklad vyrážky, opuchy, nádcha, únava, hnačka a zvracanie. Obvykle sa tieto príznaky objavia v priebehu niekoľkých minút po konzumácii, prípadne styku s danou potravinou.

 

Čo je to intolerancia na mlieko?

Intolerancia na mlieko býva najčastejšie spájaná s laktózou, teda mliečnym cukrom, ktorý je hlavným cukrom aj materského mlieka. Na trávenie laktózy (jej štiepenie na glukózu a galaktózu) potrebujeme enzým laktázu, ktorý sa tvorí hlavne v sliznici tenkého čreva. Deti sa rodia so schopnosťou vysokej produkcie tohto enzýmu, takže sú schopné dobre tráviť materské mlieko. Tráveniu laktózy napomáhajú aj priateľské bifidobaktérie, ktorými sa tráviaci trakt dieťaťa osídľuje zhruba do 3 hodín po spontánnom pôrode. Pokiaľ sa dojča nenarodí s genetickou poruchou tvorby enzýmu, je schopný plne tráviť mliečny cukor. Môže však dôjsť k tzv. prechodnej intolerancii laktózy, napríklad po užívaní antibiotík alebo po silných hnačkách, kedy dôjde k dočasnému poškodeniu črevnej sliznice.

Aké sú príznaky intolerancie na mlieko?

První příznaky intolerance se objevují nejčastěji 15-60 minut po podání většího množství netolerované potraviny. Mezi typické projevy intolerance patří například bolení bříška, plynatost, průjem nebo zvracení.

intolerance na mleko

Čo je to Pseudoalergia?

Pseudoalergia je precitlivenosť na potravinu alebo nejakú jej zložku. S krátkodobými prejavmi pseudoalergií sa stretávame napr. po vyššej konzumácii ovocia (napr. jahôd) alebo rybích produktov, alebo potravín s vyšším obsahom aditív (napr. oxidu siričitého a pod.).

Čo robiť?

Bohužiaľ príznaky vyššie popísaných reakcií organizmu môžu byť u detí veľmi podobné: Či už sa jedná o bolesti bruška – koliky alebo hnačka, nevoľnosť až zvracanie, kožné vyrážky, atopický ekzém, prípadne celkový diskomfort – „neprospievanie“. Pre mamičku nie je jednoduché spoznať dôvod týchto ťažkostí. Je potrebné vždy konzultovať s pediatrom a následne aj so špecialistom – imunológom/alergológom. Ďalším krokom je potom výber vhodných potravín s nízkym alergizujúcim alebo intolerančným potenciálom.

 

spokojene dite