Prečo treba dbať na správny pitný režim?
Správnym pitným režimom zaistíme u dieťaťa fyziologický priebeh celého radu metabolických procesov v organizme vrátane zaistenia správneho fungovania vnútorných orgánov. Dostatok tekutín je neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy detí.
Aké nápoje deťom ponúknuť?
Klasické nápoje, ktoré pijeme my, dospelí nemusia byť pre deti vôbec vhodné. Preto sa oplatí dbať na správne zloženie nápojov a vyberať také druhy nápojov, ktoré sú špeciálne určené pre deti. A ak navyše patríte k tým, ktorí pre svoje deti chcú to najlepšie z hľadiska kvality, siahnite po výrobkoch s označením bio. Z tuzemských výrobkov, poctivo vyrábaných v južných Čechách, môžete siahnuť po špeciálnych, veľmi jemných detských bio nápojoch či nálevových čajoch patentovo chránenej značky BABIO. Tieto nápoje u detí spoľahlivo uhasia smäd a ponúknu im jemné, chuťovo zaujímavé varianty na deň – lesné plody, ostružina, rakytník či ovocie, variant na noc – tíšiaci čaj. Pre dojčatá (už od 1. týždňa života) sú k dispozícii tradične obľúbené bylinky – fenikel a harmanček, nechýba ani bio čaj pre dojčiace mamičky.
Nápoje pre Pitný režim detí
BABIO detské BIO čaje predstavujú to najlepšie z rýdzej prírody - vybrané bylinky a ovocie - na výrobu tých najlahodnejších detských čajov, ktoré si vy aj vaše dieťatko zamilujete! Balené sú po 20 nálevových vreckách (samostatne balené v papierových prebaloch), bio nápoje sú balené v praktických dózach po 180 g (45 porcií).
BABIO detské BIO čaje boli v roku 2018 testované vo vybraných Materských centrách v SR. 99 % mamičiek bolo v spotrebiteľskom teste spokojných s vôňou aj chuťou čaju.Ostatným mamičkám by ho pre ich detičky jednoznačne odporučili!
Domáca „limonáda“ pre deti
Bio nápoje BABIO môžete deťom pripraviť do väčšej nádoby, obohatiť vybraným ovocím (jahodami, malinami, čučoriedkami či melónom), dochutiť citrónom a prípadne bylinkami (mätou či medovkou z vašej domácej záhradky či kvetináča) a pripraviť tak deťom chuťovo zaujímavú domácu „limonádu pozn. malým deťom hotový nápoj podávajte bez kúskov, vopred ovocie prepasírujte alebo rozmixujte).
Uhorka - Vašim nápojom dodá šťavu a osvieženie
Starším deťom bude skvele chutiť voda s citrónom v kombinácii s uhorkou, ktorú nakrájate na kolieska. Urodili sa vám uhorky v záhradke? Skvelé, určite ich využite aj do nápojov, ktoré budú chutiť celej vašej rodine. Pre deti nápoj pripravte bez perlivej vody, ktorá neprospieva ich citlivému zažívaniu a nahraďte ju neperlivou vodou.
Prehľad kedy je potrebné dbať na zvýšenú potrebu tekutín
- V horúcom letnom počasí
- Pri zvýšenej pohybovej aktivite (skákanie na trampolínach, šantenie na záhrade či v bazéne)
- Pri chorobách, najmä hnačky, horúčke alebo zvracanie.
Pocit smädu poznáme už ako dospelí, u detí pocit smädu chýba
Je dôležité si uvedomiť, že malé deti nepociťujú a ani ešte nevedia dať najavo smäd. Preto je potrebné tekutiny najmä v horúcom počasí aktívne ponúkať. Detské fľaše s vodou umiestňujte vždy v zornom poli dieťaťa a tým ich budete podporovať v príjme tekutín. Nikdy nepodávajte deťom nápoje príliš ľadové, ani príliš horúce..
Pitný režim v prípade, že sa objaví choroba
Pri chorobách, najmä hnačke, horúčke alebo zvracaní treba dieťaťu dopĺňať nielen vodu, ale aj stratené ióny a minerály. Vhodné sú orálne rehydratačné roztoky, Vhodné sú orálne rehydratačné roztoky, napr. Kulíšek (od ukončeného 1. týždňa) alebo Kulíšek Forte (od ukončeného 4. mesiaca). Gulíšok je dostupný bežne v lekárňach a je voľne predajný. Pripravuje sa podľa priloženého návodu tesne pred podaním zmiešaním prášku s kvalitnou pitnou vodou. Podáva sa ideálne chladený, po lyžičkách. Nie je vhodné ho dochucovať ovocnými šťavami či sirupmi. Zvyčajne sa podáva 30 – 50 ml/kg telesnej hmotnosti počas 4 hodín – podávame napr. 5 – 10 ml Guľôška po 5 – 10 minútach. Pokiaľ sa jedná o dieťa dojčené alebo na náhradnej dojčenskej výžive, neprestávajte dojčiť či podávať dojčenské mlieko a Kulíška podávajte navyše. Je potrebné myslieť na to, že pokiaľ sa stav dieťaťa nezlepšuje, alebo sa naopak zhoršuje, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Po ukončení liečby ochorení prichádza k slovu rekonvalescencia – v tomto prípade tzv. realimentácia – návrat k bežnej strave. U dojčených detí či detí, ktorým podávame dojčenské mlieko to spočíva v pokračovaní dojčenia či podávaní dojčenského mlieka, u starších detí spočiatku úplne vynecháme stravu s obsahom tukov, uprednostníme ryžu, mixované zemiaky, zeleninové pyré, sucháre.
Dehydratácia detí - čo by ste mali poznať
Deti, najmä do troch rokov veku sú na nedostatok tekutín veľmi citlivé. Už strata 10 % z telesnej hmotnosti môže byť kritická. Na nutnosť okamžitého doplnenia tekutín nás upozorní napr. tmavší, koncentrovanejší moč dieťaťa. To už je ale varovným signálom hroziaceho nedostatku tekutín – dehydratácia. Ďalším z jej prejavov je bolesť hlavy, únava, u veľmi malých detí mierne prepadnutá veľká fontanela na hlavičke, nepokoj, podráždenie, zvýšená alebo naopak znížená miera fyzickej aktivity, apatia – to však už poukazuje na závažné prejavy dehydratácie, stav, kedy sa môže jednať o ohrození života dieťaťa. Nedostatok tekutín teda nikdy nepodceňujme a venujeme mu našu rodičovskú pozornosť.
Viete, aké druhy tekutín deťom nepodávať vôbec?
- Úplne nevhodné sú pre deti kolesové nápoje a presladené sýtené malinovky. Chybou je podanie kolesami pri zvracaní či hnačke, kde sa mylne traduje jej odporúčané podávanie. Kolesové nápoje obsahujú nevhodný kofeín, navyše sú presýtené cukrom, a teda nevhodné na hradenie tekutín. Zažívanie detí dráždi aj oxid uhličitý, ktorý u malých detí spôsobuje nadúvanie. Pri kolových nápojoch je navyše nevhodný aj vysoký obsah fosforečnanov, ktorý poškodzuje zubnú sklovinu a prispieva k odvápneniu kostí. Podanie malého pohára kolesami je opodstatnené len pri kolapsových stavoch dospievajúcich.
- Minerálky - u starších detí je možné výnimočne podať mierne alebo stredne mineralizovanú vodu, najlepšie neperlivú, pozor ale na sladené druhy.Silne mineralizované vody nepodávame vôbec.
- Tonik – prítomný chinín je nevhodný ako pre deti, tak aj pre tehotné i dojčiace ženy.
- Energetické nápoje - tieto nápoje vôbec nie sú vhodné pre deti a dospievajúcich. Nápoje v plechovkách priamo magicky lákajú na ich konzumáciu, a nie je výnimkou vidieť deti školského veku, ako si v supermarkete energetické drinky kupujú. Energetické nápoje obsahujú kofeín, často vo veľmi koncentrovanej podobe, ktorý je pre správny vývoj mozgu detí úplne nevhodný. To isté sa týka aj dospievajúcich, ako ukazujú niektoré štúdie, kofeín u adolescentov nevhodne moduluje ich správanie. Nevhodné je tiež veľké množstvo pridaného cukru a aditívnych látok ako sú napríklad azofarbivá.
- Nápoje s obsahom farbív, umelých sladidiel, aróm a iných aditívnych látok.
Džúsy s otáznikom – dôležitá je miera
Džúsy môžeme podávať od 1. roku veku. Džúsy je vhodné riediť vodou v pomere 1:1, pretože obsahujú vyšší obsah ovocných kyselín, ktoré môžu na dieťa pôsobiť dráždivo. Nezamieňajte džúsy s nápojmi s ovocnou zložkou. Tie obvykle obsahujú veľmi malý podiel ovocnej šťavy (napríklad len 10 % alebo menej) a naopak obsahujú veľké množstvo pridaného cukru (vo forme sacharózy alebo glukózofruktózového sirupu), ktorý v tejto podobe a množstve nie je vôbec vhodný. Starším deťom môžeme prevedením obsahu cukru na počet kociek cukru ukázať, aký veľmi nezdravý takýto nápoj je. Kocka cukru váži približne 2,5 g. Aj keď pre jednoduchosť zaokrúhlime, môžeme sa dopočítať neuveriteľných 30, niekedy aj 50! kociek cukru v 1,5 litra nápoja!
Špeciálna kategória - športujúce deti - športové nápoje
Pre odvetvie športu sú na trhu špeciálne druhy, tzv. športové nápoje.Pokiaľ dieťa vykonáva intenzívne niektorý šport, je pochopiteľné, že tomu treba prispôsobiť aj jeho pitný režim. Hradiť v dostatočnej miere treba nielen straty vody, ale aj hlavných iónov a ďalších nevyhnutných minerálnych látok. Takýto nápoj môže obsahovať aj pridaný cukor vo vhodnej forme a množstve.S výberom poradí napr. skúsený výživový poradca, v Prahe môžete kontaktovať odborníkov z Výživového inštitútu Praha, vyskúšať môžete aj iontový hypotonický nápoj Iontia Sport, určený od 3 rokov veku, navyše obohatený o zinok.