Existuje mnoho dôvodov, prečo si rodičia želajú zmeniť dojčenské mlieko. Bábätko kŕmené náhradnou mliečnou dojčenskou výživou môžu trápiť rôzne problémy. Veľmi častá je zápcha, hnačka, zvracanie alebo nadúvanie. Ďalšími častými ťažkosťami v dojčenskom veku sú respiračné problémy alebo atopická dermatitída (ekzém).
Ďalšími dôvodmi pre zmenu mlieka môžu byť:
- odmietanie mlieka
- vypitie menšieho množstva, než je odporúčané
- častý plač aj po kŕmení
- časté budenie
- nepokojný spánok
- neprospievanie
- hladné bábätko
Nech už je váš dôvod na zmenu dojčenského mliečka akýkoľvek, odporúčame dodržiavať nasledujúce pravidlá, aby ste svojmu bábätku prechod na novú výživu čo najviac uľahčili. Zároveň aj vy si budete istí, že váš drobček nové mlieko dobre toleruje a že mu chutí!
Kedy je najlepší čas na zmenu dojčenského alebo pokračovacieho mlieka?
Niektoré bábätká veľmi ochotne prijmú nové mlieko, iné budú potrebovať trochu viac času, aby na novú výživu postupne prešli. Pomalá zmena dojčenského mlieka je ideálna. Náhly prechod na nový typ výživy môže viesť k odmietaniu mlieka. Zmenu začnite zavádzať hneď pri prvom rannom kŕmení.
Ako dlho zmena mlieka trvá?
Zmena dojčenského mlieka by mala byť čo najplynulejšia a najpohodlnejšia hlavne pre vaše bábätko. Neponáhľajte sa a zmene mlieka dajte cca 8 dní, možností, ako postupovať je niekoľko.
Pri zavádzaní mlieka s inými bielkovinami (napr. prechod z formule z kravského mlieka). Začnite zavedením jednej fľaštičky s Našim mliekom, hneď pri prvom rannom kŕmení, po noci bývajú bábätká hladné. Tiež ráno ponúknuté mlieko s novým zložením môže znížiť riziko potenciálnej nepríjemností večer. Nahraďte každý deň jednu fľaštičku existujúceho mlieka za jednu fľaštičku s Naším mliekom, tak aby malo vaše dieťa počas 6-7 dní čas adaptovať sa na nové zloženie.
To znamená:
- Prvý deň začnite s 1 fľaštičkou s výživou Naše mlieko, zvyšok dňa podávajte bábätku existujúcu formulu
- Druhý deň 2 fľaštičky s výživou Naše mlieko, zvyšok dňa bábätko dostane existujúcu formulu
- Tretí deň 3 fľaštičky s výživou Naše mlieko, ostatné kŕmenie dostane bábätko existujúce formulu
- Štvrtý deň 4 fľaštičky s výživou Naše mlieko, ostatné kŕmenie pokryje existujúce formule
- Piaty deň 5 fľaštičiek výživy Naše mlieko, zvyšná 1-2 kŕmenie podajte existujúce mlieko
- Medzi 6. - 7. dňom by vaše bábätko malo pohodlne prijímať nové kozie mliečko.
Iný variant, ktorý je pre mamičku trošku zložitejší, je nasledujúci:
Prvý deň podajte svojmu bábätku pôvodné dojčenské mlieko, 2. a 3 deň podávajte 75 % pôvodného mlieka a 25 % nového mlieka, 4. a 5. deň bude fľaštička obsahovať 50 % pôvodného mlieka a 50 % nášho mlieka, 6. a 7. deň dajte už iba 25% pôvodného mlieka a 75% kozieho mlieka do fľaštičky. 8. deň si váš drobček naplno vychutná Naše mlieko. Pri všetkých denných aj nočných kŕmeniach postupujte týmto spôsobom. Túto variantu je tiež vhodné zvoliť pri prechode z počiatočného mliečka 1 na pokračovacie mlieko 2 alebo pri prechode z pokračovacieho mlieka 2 na mlieko 3 (batolecí).
V čom je Naše mlieko iné?
Dojčenské, pokračovacie aj batoľacie mlieka vyrábame v Čechách z plnotučného kozieho mlieka, bez surovín z kravského mlieka. To je dôležité hlavne pre bábätká s dispozíciami k alergiám alebo ekzému.
Bielkoviny – bielkovinový profil kozieho mlieka je podobný bielkovinám materského mlieka. Bielkoviny kozieho mlieka sú ľahko a rýchlo stráviteľné. Rýchlosť ich trávenia je podobná rýchlosti trávenia bielkovín materského mlieka.
Nízka alergénna záťaž – kozie mlieko obsahuje nízky podiel alfaS-1 kazeínu, preto je vhodné pre bábätká s predispozíciami k niektorým alergiám alebo atopickému ekzému.
Tuky – tuk v kozom mlieku je lepšie stráviteľný, malé tukové kvapôčky sú ako svojou veľkosťou, tak svojím rozmiestnením, podobné tuku materského mlieka.
Vysoko vstrebateľné minerály – kozie mlieko je bohaté na vápnik, draslík, horčík a fosfor
Cenné nukleotidy – prirodzený vysoký obsah účinných látok na podporu odolnosti.
Vysoký obsah galaktooligosacharidov – na podporu črevnej mikroflóry.