5 tipov ako odstrániť nespavosť u detí

Vyspím sa ešte niekedy? To je otázka, ktorá trápi mnoho mamičiek. Bábätko spiace celú noc, to je prianie každého rodiča. Žiaľ, veľmi často to tak nie je. Aj keď sa väčšina mamičiek pred príchodom bábätka pripravuje na to, že ich dni budú vyzerať úplne inak, na to, že nebudú spať tak ako doteraz, že si nezjedia v kľude teplý obed aj na to, že si v pokoji neprečítajú svoju obľúbenú knihu. Napriek všetkým očakávaniam môže byť skutočnosť veľmi vyčerpávajúca a stresujúca. Ako teda na nočnú nespavosť detí?

5 typů jak odstránit nespavost detí nase mleko kojenecPomoc, moje dieťa nespí!

Pokiaľ sa párkrát do mesiaca nevyspíte napríklad, keď vášmu dieťatku rastú zúbky, je všetko v poriadku. Ale ak sa prebúdzate každé 2 hodiny, aby ste skontrolovali, uspali plačúce bábätko alebo ho nakŕmili po dobu niekoľkých týždňov alebo mesiacov, je to pre vás veľmi veľmi náročné, čo neprospieva ani vám, ani vášmu dieťatku. Ste nevyspalá, a napriek tomu musíte zvládnuť všetku celodennú starostlivosť okolo bábätka.

Základné, všeobecné potreby dojčiat počas prvého roku života, zhrnuli do prehľadnej tabuľky.

Pochopenie rozvrhu spánku a potrieb kŕmenia podľa veku dieťaťa je kľúčom k tomu, aby ste vedeli, čo môžete očakávať v rôznych vývojových obdobiach dieťaťa.

Denný režim

0–6  týždňov

2–3 mesiace

4–6 mesiacov

6–10 mesiacov

10–12 mesiacov

Začiatok dňa

7:00

6:00-6:30

7:00–8:00

7:00

6–7:30

Celková doba spánku za 24 hodín

15–18 hodín

14–16 hodín

12–15 hodín

11–15 hodín

11–14 hodín

Počet spánkov za deň

3–5, v dĺžke 30 min – 3 h

3–4, v dĺžke 30 min

3, v dĺžke 1–3 hodiny

2–3, v dĺžke 1–3 hodiny

1–2, v dĺžke 1–2 hodiny

Ako dlho je miminko hore medzi spánkami?

30–60 minút

45 minút–2 hodiny

1,5–2 hodiny

2-3 hodiny

2–4 hodiny

Večerný spánok

21:00–22:00

20:00–21:00

20:00–21:30

20:00–21:30

20:00–21:00

 

5 typů pro nespavost dětí náhledPravidelné rituály sú skvelý základ pre spokojný spánok, ale aj vývoj bábätka.

Ako ale vysvetliť dieťatku, že je čas ísť spať a nie je práve čas na hranie?
  • Bábätká majú rada stále rovnaké veci, ktoré sa dookola opakujú. Vytvorte svojmu dieťatku pravidelné rituály, z ktorých bezpečne spozná, že je čas na spanie.
  • Zhruba do 6 týždňov života, nemá dojča presne stanovený čas na zaspanie. V tomto období spia bábätká prakticky neustále. Už za 4 až 6 týždňov si však všimnete zmeny v jeho spánkovom režime.
  • Namiesto mnohých krátkych „odpočinkov“, sa spánok vášho dieťaťa spojí do menej častých, dlhších spánkov.
  • So zavádzaním pravidelných režimov môžete začať kedykoľvek, nikdy nie je príliš skoro, ani príliš neskoro. Skvelá je napríklad jemná masáž pred spánkom, spev alebo pokojné rozprávanie, všetko môže byť podnetom pre vaše bábätko, že je čas ísť spať.

Vyskúšajte našich 5 tipov pre pokojný a nerušený spánok vášho dieťatka:

  1. Moro reflex
  2. Minimalizujte očný kontakt
  3. Dostatok jedla v pravidelných intervaloch
  4. Správna teplota v miestnosti
  5. Pokojné prostredie a tma

Moro reflex

Už ste niekedy počuli o Morovom reflexe? Je to reflex, s ktorým sa rodia prakticky všetky bábätká. Poznáte ten stav, ktorý máte, keď zaspávate a zrazu máte pocit, že spadnete? Aj to sa stáva deťom. A bohužiaľ pre vás, počas spánku, čo spôsobí, že sa deti náhle zľaknú a väčšinou sa prebudia. Moro reflex ochraňuje vaše bábätko v raných fázach jeho vývoja. Tento reflex je takmer ako poplach, ktorý sa spustí pri akýchkoľvek náhlych zmenách zmyslovej stimulácie (hlasný zvuk, náhly dotyk alebo akákoľvek udalosť, ktorá vyvedie dieťa z rovnováhy, aj keď je v postieľke). Skúste zavinovať svoje bábätko do páperovej alebo bavlnenej zavinovačky. Zavinovačky boli od pradávna používané na upokojenie detí. Teraz sú opäť veľmi v kurze. Po zavinutí, majú bábätká pocit bezpečia, zavinovačka im pripomína známe prostredie v brušku u mamičky.

Minimalizujte očný kontakt

Môže to znieť trochu zvláštne, ale predĺžený očný kontakt je v skutočnosti pre deti veľmi stimulujúce. Ideálne je tlmené svetlo a pokoj s minimálnym očným kontaktom. Ak kŕmite svoje bábätko uprostred noci, je dôležité udržiavať ho v pokoji. Aj keď možno robíte tie správne veci, pokiaľ ide o atmosféru (udržiavanie temnej miestnosti, bez silných zvukových vnemov atď.).Dlhší pohľad alebo vzrušenie vo vašom hlase môže byť signálom pre vaše dieťa, že je čas na hranie. Hovorte tlmene a minimalizujte očný kontakt, aby vaše bábätko vedelo, že je ešte stále čas spania, nie hrania!

Dostatok jedla v pravidelných intervaloch

Kŕmte svoje dieťa tak dlho, ako potrebuje. Vyhraďte si na kŕmenie dostatok času, nezáleží na tom, či dojčíte, kŕmite pokračovacím mliekom alebo vaše bábätko dostáva už príkrmy. Pokiaľ pred nočným spánkom doprajete vášmu bábätku dostatočné množstvo mlieka alebo večernej kaše (väčším jedákom môžete množstvo mierne navýšiť), postupne prestane počas noci vyžadovať ďalšie mlieko a bude dlhšie a pokojnejšie spať. Večerné kŕmenie by malo trvať, rovnako ako cez deň, maximálne jednu hodinu. Dojčenie alebo kŕmenie počas noci by malo byť o polovicu kratšie.

Správna teplota v miestnosti

Teplota v miestnosti môže mať prekvapivo veľký vplyv na kvalitu spánku vášho bábätka. Miestnosť by nemala byť ani príliš chladná ani prekúrená, oboje môže viesť k častému budeniu. Ideálna teplota v izbe, by mala byť okolo 19–21 °C. Pokiaľ nechávate vášmu bábätku cez noc otvorené okno, uistite sa, že teplota v miestnosti neklesá pod 18 °C.

Pokojné prostredie a tma

Pokiaľ do miestnosti, kde spí vaše bábätko doliehajú zvuky z ulice, štekot susedovho psa alebo zvuk z televízie, prípadne iné rušivé zvuky, skúste biely šum. Biely šum maskuje tieto nepríjemné zvuky, jedná sa o zvuk, kombinujúci všetky frekvencie, ktoré je ľudské ucho schopné zachytiť. Pôsobí relaxačne. Zvuk bieleho šumu nájdete napríklad na YouTube alebo ho môžete zaobstarať v podobe hračky, ktorá tento šum prehráva. Tma je pre spánok zásadná. V miestnosti nechajte zhasnuté ideálne všetky svetlá, tma je pre vaše bábätko upokojujúca. Môžete nechať svietiť malú lampičku s tlmeným svetlom, ktorú umiestnite maximálne od výšky kolien.

poruchy spánku u dětí a jejich řešení

Čo si z článku odniesť:

  • Bábätká od určitého veku (6–10 týždňov) ocenia pravidelné, príjemné rituály, ktoré vám pomôžu vaše dieťa pred spánkom upokojiť a navodiť peknú atmosféru na spánok.
  • Upokojujúce aktivity: kúpanie, jemná masáž levanduľovým olejom, hojdanie, zavinovanie bábätka pred spánkom.
  • Dôslednosť: dôsledne dodržiavate všetky vami stanovené režimy, ktoré sa pre vaše bábätko čoskoro stanú „podnetom“, že je čas ísť spať!
  • Jednoduchosť: vaše spoločné rituály by mali byť jednoduché a ľahko dodržateľné kdekoľvek, aj keď nie ste práve doma.
  • Pravidelné rituály sú skvelý základ aj pre ďalšie životné obdobie, vrátane predškolskej a školskej dochádzky.